Pokalbiui susitiko jauni žmonės vienaip ar kitaip turėję savanorystės patirties „Betzatos bendruomenėje“. Dalinomės trumpalaike arba ilgalaike savanorystės patirtimi, buvo bandoma atsakyti į klausimą: ką man reiškia būti savanoriu, kuo skiriasi „draugas“ nuo „savanorio“?

Trumpą mokymėlį, kaip kitose Europos šalyse  organizuojama savanoriška veikla, pravedė Severina, šiuo metu studijuojanti VU Socialinį darbą. Ji taip pat pasidalino savo šešių metų savanorystės patirtimi.

SEVERINA. Atėjus į konkrečią įstaigą, svarbiausia man buvo atsakyti į klausimą: kur, kokioje veikloje aš save matau kaip savanorė? Kiekvienas žmogus, turėjęs savanoriškos veiklos patirties, gali atsakyti į klausimą, kas tai yra savanoris. Tai yra, patys savanoriaudami galime kurti savanorio sąvoką?

Ką jums reiškia  savanoris?

SEVERINA. Skirti laiko, negauti nieko, bet turėti atsakomybę.

SIMONA. Gilinti žinias, eiti gilyn.

DONATAS. Atsiduoti savo noru.

BRIGITA. Darai iš visos širdies tai, kas tau patinka, be atlygio.

ALGIRDAS. Pakvietimas savanoriauti, - tai jau manęs įvertinimas. Ir tik po to aš galiu kažką duoti. Kiekvienam savanoriui turbūt kyla klausimas: ką aš duodu? Teisingiau būtų klausti, ką aš gaunu ? Kitų žmonių pasitikėjimas – tai mano įvertinimas.

DONATAS. Kartais pastebiu, jog bičiuliams – žmonėms su negalia - „savanoris“ gali būti suprantamas, kaip „mano vergas“. Savanoris ateina pabendrauti, kažką veikti su žmonėmis kelioms valandoms. Ir iki kito karto bičiuliai jo nemato. Tuo tarpu draugas lieka draugu visada. Susitikus jį gatvėje, galima paspausti ranką, paklausti, kaip sekasi, šiaip pabūti.

SEVERINA. Vien tik savo buvimu tu darai įtaką žmonėms. Žmogus apie tave galvoja, prisimena, jaučia. Dirbant komandoje, labai svarbus yra kiekvienas žmogus. Gali atrodyti, jog tu nieko nedarai, tačiau kiekvieno žmogaus dalyvavimas yra būtinas. Labai nustebau, kai man pasakė, jog be manęs šis užsiėmimas nebūtų įvykęs. Tada supratau, jog labai svarbu išgyventi viso savanorių „kūno“ bendrystę.  Savanoriai turi būti, lyg komanda, kuri jaučia savo vertę.


SEVERINA. Dalyvavau kaip savanorė vienoje stovykloje kartu su žmonėmis su negalia. Stovyklos pabaigoje mums pasiūlė pasidalinti savo patirtimi. Buvo įdomu klausytis kitų jaunuolių išgyvenimų. Labai nustebau, kad manęs klausėsi ir suprato. Kalbėdama kitiems, ir pati supratau daug dalykų apie save. Po pasidalinimo kartu su kitais vasaros stovyklos dalyviais, atsirado trauka dalintis sava patirtimi su kitais žmonėmis. Refleksijos momentai man padėjo pasijausti svarbia ir įvertinta.

Koks impulsas pastūmėjo tave imtis savanoriškos veiklos?

SEVERINA. Impulsas buvo susipažinti, priklausyti, išreikšti save. Gera buvo tai, kad niekas nevertino tavo rezultatų, svarbus atrodė tik procesas. Pastebėjau, jog užsimezgė ryšys, pastatytas ant draugystės, o ne ant kažkokių sąlygų.

GEDIMINAS. Pagalvojau, kad švaistosi, eikvojasi patirtis. Pasitenkinimo jausmas, kad prisidėjai. Savanorystė – nelygu draugystė. Be draugystės savanorystė nesitęstų ilgai.

Draugas – kai esi padėjęs kitam iš draugiškumo, arba tau padėję. Savanoris labiau susijęs su pareiga.

ALGIRDAS. Nepasisekimų atveju savanoriai turi turėti erdvę pokalbiui su profesionalais.

Kokie raktiniai žodžiai, apibūdina ‚savanorio‘ sąvoką?

ALGIRDAS. Atsakomybė (pareigos), įspėjimas. Draugystė baigiasi, kai pažeidžiamos taisyklės.

DONATAS. Savanoris priklauso kažkam. Draugas – visiems.

SEVERINA. Statusas, atsakomybė, priklausomybė nuo įstaigos. Savanoriui, juk neskambinsi vidurnaktį, tuo tarpu draugui - taip.

 

Dėkojame kiekvienam už tokias vertingas mintis. Tikimės ir toliau bendradarbiauti, dalintis patirtimi.


2008-03-15